HAMAS: Direnişin SİLAHINA Kimse Dokunamaz!

Filistin’de Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşma gündemi meşgul ederken taraflardan da çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Üst düzey Hamas yetkililerinden Halil el-Hayye Hamas’ın silahlarının pazarlık konusu olmadığını tekrarladı.

Hayye direnişin Filistinliler için bir hak olduğu vurgusu yaptı. Fetih’in çıkardığı engellere rağmen Filistinlilerin birleşmesi için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Hayye ayrıca Filistin yönetimine Gazze’ye uygulanan yaptırımları kaldırması ve memurların maaşlarını ödemesi çağrısında bulundu.

Yine Hamas’ın liderlerinden Mahmud ez-Zahar da Fetih ile tam bir uzlaşma sağlanacağına inanmadığını ancak şu anda beklemeyi tercih ettiklerini ifade etti.

Hayye’nın Gazze yaptırımlarıyla ilgili uyarılarını tekrarlayan Zahar silah bırakmayı kabul etmediklerinin altını çizdi. Son gelişmeler ile ilgili olarak da Lübnan’a yönelik bir savaşın tüm bölgeyi etkileyeceği uyarısında bulundu.

Öte yandan Filistin direnişi ile ilgili en önemli açıklama yine Halil el-Hayye’den geldi. Hayye şu ana kadar Gazze’de kullanılan silahların bir kısmının Batı Şeria’ya taşınarak direnişe devam edileceğini açıkladı.

Plan hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen Hayye işgale karşı direnişin hakları olduğunu vurguladı.