HAMAS: Bugün Eskisinden Çok Daha Güçlüyüz!

Filistin İslami direniş Hareketi Hamas, Kasım 2012’de Gazze Şeridi ile İsrail arasında yaşanan İsrail-Gazze çatışmaları veya direniş gruplarının Siccil Taşı olarak adlandırdığı savaşın üzerinden 8 sene geçtiğini hatırlatarak, “Yıllar önce İsrail’i mahveden Hamas, bugün çok daha güçlüdür” ifadelerini kullandı.

Hamas, askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın efsane komutanı Ahmed el-Ca’beri’nin de şehit düştüğü Siccil Taşı savaşının 8. yıldönümü münasebetiyle açıklamada bulundu.

Açıklamada, Filistin direnişinin önde gelen isimlerinin başında gelen el-Ca’beri’nin şehadetinin yıldönümünde rahmet ve minnetle yad edildiğine ve Hamas’ın, işgal altındaki Filistin topraklarını özgürleştirme yönündeki hedefinden şartlar ne olursa olsun vazgeçmeyeceğine dikkat çekildi.

İşgal ordusunun direniş komutanı Ahmed el-Ca’beri’yi suikast düzenleyerek şehit etmesiyle başlayan savaşta Tel Aviv’in ilk kez direniş füzeleriyle vurulduğuna işaret edilen açıklamada, “Direniş, her türlü bedele rağmen vazgeçilemeyecek tek çaredir. İsrail, zor kullanarak egemenliği altına aldığı Filistin topraklarını terk edinceye kadar silahlı mukavemet de devam edecektir” denildi.

İşgalci İsrail’in, 2002 yılında büyük bir ders aldığının altının çizildiği açıklamada Hamas, bundan böyle İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırmadan önce bin defa düşüneceğini vurguladı.

Hamas, hiçbir Filistinli şehidin kanının yerde kalmayacağını belirterek, gerektiği zaman bir saniye bile tereddüt etmeden İsrail’i kalbinden vuracaklarını ifade etti.

Filistin İnsan Hakları Merkezi’nin kayıtlarına göre, işgal güçleri 2012 yılında 14-21 Kasım arası Gazze Şeridi’ne savaş uçaklarının ve gemilerinin de katıldığı bir dizi saldırı düzenledi, evlerin üzerine bir tonluk bombalar attı ve içindekilerle birlikte evleri yerle bir etti.

Saldırıların sivil kurumları ve hükümete ait binaları da hedef aldığını belirten Filistin İnsan Hakları Merkezi, sivillerin bulunduğu alanlara düzenlenen saldırılarda çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 171 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Diğer taraftan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze‘ye ‘‘Bulut Sütunu‘‘ adıyla düzenlediği saldırılara karşı, ‘‘Siccil Taşı‘‘ adını verdikleri 8 gün süren savaşı Filistin direnişinin kazandığını açıklamıştı. Ayrıca Ebu Zuhri, İsrail’in ateşkes yapmak zorunda kaldığını söylemişti.

Diğer taraftan ”Siccil Taşı” Kur’an’ın 105’inci (Fil) Suresi’nde Allah’ın Kâbe’yi ve mazlumları korumak için gönderdiği silahı simgeliyor. İsrail Ordusu ise, Gazze’ye yönelik başlattığı saldırıya ‘Bulut Sütunu’ ismini vermişti. ‘Bulut sütunu’, Tevrat’ta Tanrı’nın İsrailoğulları’na yardımını simgeliyor.