Hamas: Bizim İçin Bayram, Esirlerin Özgür Olduğu Gündür

Hamas Siyasi Birim Üyesi ve Filistin Parlamentosundaki Değişim ve Islah Grubu Başkanı Mahmud ez-Zehhar, Hamas yöneticilerinin, İsrail işgal yönetimi yetkililerinin yeni bir esir takası anlaşmasının tamamlanmasına ilişkin teklifini ciddiyetle incelediğini belirtti.

Filistin gazetesine açıklamalarda bulunan ez-Zehhar, ”Hamas, yaşlılar ve kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere yeni bir anlaşma bağlamında en kısa zamanda serbest bırakılması gereken öncelikli esirlerin isimlerini tespit etmesinin yanı sıra şartları da belirledi” ifadelerini kullandı.

Hapishanelerdeki Filistinli esirlerin özgürlüklerine kavuşması için Hamas ile İsrail işgal rejimi arasında en son 2011’de yapılan ‘Esirlere Vefa’ takas anlaşmasına değinen ez-Zehhar, “Daha önce imzaladığımız anlaşmalarda olduğu gibi temel gayemiz esirlerin serbest bırakılmasıdır” şeklinde konuştu.

2011 ‘Esirlere Vefa’ takas anlaşması

Hamas ile İsrail arasında 18 Ekim 2011’de yapılan takas anlaşmasıyla 2006’da esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit’e karşılık bin 27 Filistinli esir serbest bırakılmıştı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in 2014’te Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında 2’si asker 4 İsraillinin esir alındığını açıklamıştı. Kassam Tugayları, bu kişilerin durumu hakkında ise herhangi bir bilgi vermemişti.

Esirlerin hayatı risk altında

İşgalci İsrail’in zindanlarındaki esirlerin hayatlarının risk altında olduğuna işaret eden ez-Zehhar, ”Salgının her yere yayıldığı bu süreçte esirlerimizin özgürlüklerine kavuşmaları yönündeki arzumuz kat be kat artmıştır” dedi.

“Hamas, amacına uygun dengeli bir anlaşmanın gerçeklemesini istiyor” diyen Hamaslı yönetici, işgal güçlerinin esirlerin üzerinden farklı hesaplar yaparak prim kazanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Ez-Zehhar, İsrail’in eskiye nazaran daha fazla aracı bulabileceğine dikkat çekti.

Siyonist Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’un başını çektiği sağ blokta yer alan partilerin milletvekili sayısı 58’de kalarak koalisyon hükümeti kurmak için gerekli olan 61 sandalyeye ulaşamadığını hatırlatan Hamas’ın önde gelen yöneticisi, “Muhtemel esir takası anlaşması, Netanyahu’nun, siyasi manevra yaptığı bir anlaşma olmamalıdır. İsrail’de itibarını kaybeden Netanyahu’nun, esirlerimiz üzerinden sinsi oyunlar yaparak imajını yükselteceği bir takas anlaşmasını istemiyoruz” İfadelerini kullandı.

Esirlerin özgürlükleri bizim için bayram olacaktır

İsrail hükümeti tarafından yayınlanan bir bildiriye değinen ez-Zehar, “Zindanlardaki Filistinli esirlerin özgürlüklerine kavuşması için ikinci ‘Esirlere Vefa’ anlaşmasına hazırız. Esirlerin serbest bırakılması bizim için bayram olacaktır. Ve esirlerin dönüşlerinin karşılığı, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın elindeki Siyonist mahkûmlar, cesetler ya da diğer şeylerle ödenir” açıklamasını yaptı.

İsrail hükümeti tarafından yayınlanan bir bildiride, “İsrail Esir ve Kayıp İşleri Koordinatörü Yaron Bloom ve ekibi, İsrail Ulusal Güvenlik Ajansı ve güvenlik hizmetleriyle birlikte, Gazze Şeridi’ndeki ölülerin ve kayıpların iadesi, meselenin kapatılması ve arabulucular vasıtasıyla derhal diyaloğun başlatılması amacıyla yapıcı bir şekilde çalışmaya hazır” ifadelerine yer verildi.