Hamas: Arabistan-İsrail İşbirliği Başlayabilir

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas liderlerinden Mahmud ez-Zehhar, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Suudi Arabistan’ı gizlice ziyaret etmesi bölgedeki normalleşme anlaşmaları paralelinde doğal bir gelişmedir ancak çok tehlikelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın önde gelen isimlerinden olan ez-Zehhar, gerçekleşen söz konusu normalleşmelerin, zamanla bölgedeki büyük devletlere karşı güvenlik ve askeri iş birliğine dönüşmesi konusunda uyardı.

ez-Zehhar, “Bölgedeki normalleşme süreçlerini küçümseyenler büyük bir hata içindedir. Çünkü İsrail, tahmin edilenin çok ilerisini hayal ediyor.” ifadelerini kullandı.

Ez-Zehhar, Netanyahu ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasından yapılan görüşmenin ziyaretin ötesinde anlamlar taşıdığına dikkat çekerek, “İşler, tehlikeli boyutlara doğru ilerliyor.” dedi.

İsrail basını, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile gizli bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

İsrail el-Yevm (Bugün İsrail) gazetesinde son dakika gelişmesi olarak geçilen haberde, Mossad Başkanı Yossi Cohen’in eşlik ettiği Netanyahu’nun, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentinde bir araya gelerek dörtlü bir görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi.