HAMAS: AMERİKA Tekrar DÜRÜST Olmadığını Gösterdi

Hamas hareketinin yayınladığı açıklamada “Hamas hareketi olarak BMGK’nin, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’le ilgili kararına ilişkin tutumunu belirlemek üzere yaptığı toplantıyı Filistinliler olarak Kudüs’te hakkımızın olduğunu bir kez daha vurgulama fırsatını düşünüyorduk.

Aynı şekilde, İsrail’in kulak ardı ettiği uluslararası kararlarına yeniden itibar getirilmesini bekliyorduk. Ancak üzülerek belirtelim ki, Amerika kararı veto etti. Bu kararla Amerika, Filistin davasına çözüm bulma konusunda dürüst bir arabulucu olmadığını, dolayısıyla bu konuda ona güvenmenin zarar ve zaman kaybı olduğunu gösterdi. Amerika bu tutumuyla, uluslararası camia ve bu camianın aldığı kararlara karşı “otorite” kurma politikası güttüğünü ortaya koydu” dedi.

Hamas, Kudüs’ün Flistin’in ebedi başkenti olduğunu bir kez daha hatırlatarak, Amerika ve İsrail’in aldıkları bu kararla bu köklü gerçeğin asla değişmeyeceğini vurguladı.

Hamas açıklamasında, Kudüs’ün statüsüne dokunmanın sadece Filistinlileri ilgilendirmediğini, aksine dünyadaki bütün Müslümanları ilgilendirdiğini kaydetti.

Hamas, bu kararla bölgede ortaya çıkacak sıkıntı ve karışıklıklardan ABD yönetiminin sorumlu olduğuna dikkat çekerek, Amerika’nın bu kararıyla ateşe benzin döktüğünü ifade etti.