HAMAS: ABD Elçisinin İfadeleri OSLO’yu Bitirdi

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum yaptığı açıklamada, bu açıklamaların büyükelçinin ırkçı olduğunu gösterdiği gibi tarihi bilmediğini, Filistin halkının hukukunu ve uluslararası kanunları hafife aldığını gösterdiğini belirterek, bu açıklamalarla Amerika’nın Siyonist işgal rejiminin Filistin halkına ve kutsal mekânlarına yönelik yaptığı saldırı ve zulümlerin de ortağı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Burhum, “Bu açıklamalar Filistin Yönetiminin Amerikan idaresiyle ilişkilerini kesmesi ve bu idarenin gözcülük ettiği Oslo Anlaşması’nın bittiğini ilan etmesi için yeterlidir. Bu anlaşma Filistin halkının hakkını kaybetmesine neden olurken işgal rejiminin de yapısını sağlamlaştırmasına neden oldu” dedi.

Amerika’nın işgal rejimi büyükelçisi David Friedman, Filistinlilerin Donald Trump’ın Kudüs kararına yönelik tavrının çirkin, kışkırtıcı ve antisemitik olduğunu söyledi.

İsrail’de yayınlanan Jerusalem gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Filistinlilerin tutumuna ağır bir şekilde eleştiren ABD Büyükelçisi Friedman, “Filistinlilerin gösterdiği tavır büyük ölçüde duygusal ve abartılıdır. Zira Trump yaptığı açıklamada Amerika’nın İsrail’in Kudüs üzerindeki egemenlik sınırları dâhil hiçbir meselede en son alınması gereken tutumu ortaya koymadığını ifade etmişti. Washington olmadan bir barış mümkün değildir. Amerika ve İsrail’i atlamanın hiçbir yolu olamaz. Daha önce ifade ettiğim gibi başka bir gözlemciyle hiçbir zaman görüşme yapılmayacaktır” ifadesini kullandı.