HAMAS: Abbas’ın MECLİSİ Dağıtması Geçersiz!

İslami Direniş Hareketi Hamas, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Filistin Parlamentosu’nu feshetme kararını şiddetle reddettiğini açıkladı.

Hamas Hareketi konuyla ilgili yayınladığı bildiride, ulusal uzlaşı çerçevesinde aynı anda yapılacak başkanlık, parlamento ve Ulusal Konsey seçimlerine girmeye hazır olduğunu ifade etti.

Abbas’ın keyfi kararlarını yürürlüğe koymak amacıyla kurduğu sözde Anayasa Mahkemesi’nin kararının anayasal ve hukuki değeri olmadığını belirten Hamas, kararın pratikte hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyledi.

Hamas, parlamentonun feshedilemeyeceğine dikkat çekerek, Anayasa Mahkemesi’nin geçersiz olduğunu ve dolayısıyla kararının da geçersiz olduğunu bildirdi.

Bildiride, “Abbas, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin ve Filistinli grupların milli birlik çağrılarına kulak vermek yerine Filistin siyasi sistemini yıkacak politikalarını hayata geçiriyor” ifadesine yer verildi.

Hamas Hareketi, Filistinli grupları Abbas’ın Filistin Parlamentosu’na yönelik anayasaya aykırı ve sorumsuz uygulamalarını durdurmak için çaba sarfetmeye davet etti.

Başkanlık, parlamento ve Ulusal Konsey seçimlerine katılmaya hazır olduğunu kaydeden Hamas, Mısır’dan da Abbas’ın Filistin birliğini korumaya yönelik çabalara darbe vuran kararına karşı tavır almasını istedi.