HAMAS, 31. Yılında Ne MESAJ Verdi?

HAMAS’ın kuruluşunun 31’inci yıldönümünde Gazze’de düzenlediği mitinge yüzbinlerce kişi katılırken, gözlemciler hareketin kuruluşundan bugüne kadar yapılmış en kalabalık miting olduğunu ifade ettiler.

Analist ve uzmanlara göre Hamas kuruluşunun 31’inci yıldönümünde dost ve düşmana önemli mesajlar verdi.

Siyasi analist İyad El-Kara Hamas’ın düzenlediği mitingle ilgili yaptığı değerlendirmede “Halkın bu kadar ilgi göstermesi herkesi şaşırttı. Bu tablo, yaşanan sıkıntılara rağmen Hamas’ın hala geniş bir halk tabanına sahip olduğunu gösterdi” dedi.

El-Kara, Hamas’ın bu kadar insanı bir araya getirerek, hala ayakta, diri ve toplumsal bir desteğe sahip olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Bu kalabalık kitlenin önemli mesajlar verdiğini ve bunun işgalcinin Hamas’ın artık sindiği, toplumsal tabanının zayıfladığı, Filistin halkının Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri nedeniyle çevresinden çekildiği söylemini çürüttüğünü belirten El-Kara, Hamas’ın bu kitleyle hala var olduğunu ve güçlü bir konumda olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Hamas’ın Heniyye’nin konuşmasıyla ulusal birlikle alakalı siyasi bir mesaj da verdiğini belirten El-Kara, uzlaşı görüşmelerini harekete geçirmek için bu konuşmanın zemin olabilecek ehemmiyette olduğunu kaydetti ve “Hamas’ın mitingde özellikle Batı Yaka üzerinde durması ve oraya odaklanması hareketin Batı Yaka’da Nealive El-Bergusi’nin gerçekleştirdikleri son iki eylemde olduğu gibi direnişi hareketlendirme kararının olduğunu ve kararın getireceği sorumluluğu üstlenmeye kadir olduğunu ve Batı Yaka’da yeni bir aşamaya geçildiğinin işaretini gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

Hamas’ın İsrail’e verdiği mesajlara da değinen El-Kara “Hamas’ın verdiği mesajların başlıkları ve şekilleri farklıdır. Askeri geçit ve gösteriden tutun, Heniyye’nin İsrail’in son çatışmada aldığı darbe ve yenilgiyle ilgili açıklamasına ve Han Yunus operasyonuyla ilgili verdiği bilgiye kadar birçok konuda işgalciye mesaj verildi. Heniyye açıklamasında, İsrail’in buna benzer yeni bir girişimde bulunması durumunda daha güçlü bir şekilde karşılık verecekleri mesajını verdi” hatırlatmasını yaptı.

Hamas’ın, İsrail İç Cephe tarafından da bilindiği üzere, gelecek bir savaşta Tel Aviv dahil her yerde kendisini acıtacağını net bir şekilde işgalciye anlattığını belirten El-Kara, direniş gruplarının yaptıkları konuşmaların da güçlü olduğunu, bunun da gruplarla Hamas arasındaki ilişkinin geliştiğini yansıttığını kaydetti.

Hamas’ın kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlediği mitingi değerlendiren işgalciyle ilgili işler konusunda uzman analist Mahmud Merdavi ise, Hamas’ın bu mitingde güçlü, hazırlıklı ve dinamik olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu, sözüne bağlı olduğunu, bütün bedellere rağmen geri adım atmadığını herkese gösterdiğini söyledi.

Mervadi, Hamas’ın içeriye dönük mesajlarının da olduğunu hatırlatarak, halkın direnişi kucaklamasını önemsediğini herkese gösterdiğini ifade etti.

Mervadi değerlendirmesinde, Hamas’ın bütün Filistinlileri içine alacak bir dil kullandığını, alanın herkesi içine alacak şekilde geniş olduğunu, öne çıkmak isteyenin kimseyi ötelemeden öne çıkabileceğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Merdavi, Hamas’ın Filistin Yönetimi’ne de mesaj verdiğini belirterek “Hamas Filistin Yönetimi’ne de önemli mesajlar verdi. Bütün Filistinlilerin ortak bir tutum belirlemeleri, kimseyi dışlamadan ve yok saymadan Kahire’de yapılan toplantıda varılan uzlaşının zemin kabul edilmesi, doğrudan seçimlere gidilmesi, Mısır veya iki tarafın kabul edeceği bir başka Arap tarafın gözetiminde varılan uzlaşı maddelerinin hayata geçirilmesi için hükümetin kurulmasını istedi” dedi.

Hamas’ın makul ve uygulanabilir mesajlar verdiğini belirten Merdavi, Hamas’ın bizzat lideri ağzıyla yaptığı ve basın yayın organlarının canlı olarak bütün dünyaya duyurduğu açıklamalarla kendini ilzam edecek mesajlar verdiğini hatırlattı.

Siyasi analist Husam Ed-Deceni ise yaptığı değerlendirmede, Hamas’ın bu mitingle birçok mesaj verdiğini belirterek, birincisinin toplanan halk ve güçlü organizasyonla ilgili olduğunu, bununla dünyaya adeta “İnsanları direnişten koparmak, hiçbir yol ve yöntemle mümkün değildir” mesajını verdiğini söyledi.

Hamas’ın ikinci mesaj olarak askeri ve güçle ilgili mesaj ulaştırmak istediğini belirten siyasi analist, Hamas’ın sanatsal görsellerle, askeri gösteriyle siyasi mesajlarını askeri dille ilettiğini kaydetti.

Üçüncü mesajın ise Hamas’ın verdiği en önemli mesaj olduğuna dikkat çeken Ed-Deceni, Hamas’ın Mahmud Abbas’ı seçim yapmaya davet ederek, dünyanın önünde Heniyye’nin bu girişimiyle topu Mahmud Abbas’ın kalesine attığını ifade etti.

Hamas’ın Siyonist işgal rejimine verdiği mesaja da değinen Ed-Deceni, Hamas hareketinin bu mitingde, direnişin daha çok şeye sahip olduğunu, beyin savaşının direniş güçleriyle Siyonist işgalci arasında devam ettiğini, bunun ateşkese kadar süreceğini işgalciye açık ve net bir dille anlattığını belirtti.