HAMAS Liderlerinden 3’ü Daha MISIR’a Gitti

Tahir En-Nunu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kahire’deki Hamas heyetine katılan üç liderin Musa Ebu Merzuk, İzzet Er-Reşak ve Muhammed Nasr olduğunu söyledi.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki heyet birkaç gündür Kahire’de uzlaşı dosyasına ek olarak siyasi gelişmeler ve Gazze Şeridi’nin durumu hakkında görüşmeler yürütüyor.

Hamas liderlerinden Halil El-Hayye, geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Heniyye başkanlığındaki heyetin Mısır İstihbarat Bakanı Abbas Kamil ile birçok konuyu ele aldığını ifade etti.

El-Hayye, heyetin Abbas Kamil ile görüşmesinde dört dosyanın ele alındığını belirterek, söz konusu dosyaların Filistin davasıyla ilgili siyasi gelişmeler, Gazze Şeridi’ndeki insani durum, ikili ilişkiler dosyaları olduğunu bildirdi.

Heyette Heniyye’nin yanı sıra Ruhi Müştehi ve Fethi Hammad’ın yer aldığını kaydeden El-Hayye, görüşmede Amerika’nın Kudüs ve mülteciler konularındaki kararları ile Filistin davasını tehdit eden tehlikelere değinildiğini belirtti.