Home / Filistin Direnişi / Hamas / HAMAS 14 Mayıs’ı “BÜYÜK ÖFKE” Günü İlan Etti

HAMAS 14 Mayıs’ı “BÜYÜK ÖFKE” Günü İlan Etti

Hamas, Amerika’nın elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından sonra, Filistin halkının başkenti Kudüs olan Filistin topaklarındaki hakkını savunmak için 14 Mayıs’ta seferberlik ilan etmeye çağırdı.

Amerika’nın elçilik binasını Siyonist terör rejiminin kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıma kararı üzerine basın açıklaması yapan Hamas, Filistin içinde ve dışında yaşayan bütün Filistinlilerden bu kararı sözle ve eylemle, eldeki bütün imkan ve araçlarla reddetmelerini ve o günü Filistin’deki sabit hakkı elde etmek için seferberlik günü ilan etmelerini istedi.

GÖZAT  İRAN'dan Kudüs Açıklaması: ALÇAK Plan Boşa Çıkacak

Hamas açıklamasında, Filistinlilerden kararı protesto etmek için gösteri ve yürüyüşler yapmalarını, işgal altındaki Filistin’e dönmek için dönüş yürüyüşleri düzenlemelerini, işgale karşı intifada ve direnişi alevlendirmelerini talep etti.

Arap ve İslam ümmetine de seslenen hareket, karara tepki vermek için Amerikan elçiliklerinin ve konsolosluklarının bulunduğu her yerde tepkilerini ortaya koymalarını istedi.

GÖZAT  AMERİKA Elçiliği KUDÜS'te Resmen Açıldı

Hareketin Kudüs Dairesi ise yaptığı açıklamada, Trump’ın attığı adımları reddettiklerini belirterek, “Kararın uygulanacağı günü Amerikan idaresiyle Siyonist rejime karşı “Büyük Öfke Günü” olarak ilan ediyoruz. Amerika’nın elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma adımı hakikatte hiçbir şeyi değiştirmeyecek, işgalciye topraklarımızda ve başkentimiz olan Kudüs’te kalmasına meşruluk veremeyecek” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki iki yetkili, İsrail’deki büyükelçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma işleminin İsrail devletinin kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs’ta tamamlanacağını belirtti.

GÖZAT  KUDÜS'te İşgal Konutu Sayısı 58000'i Geçti

Basın açıklaması yapma yetkisine sahip olmadıkları için isimlerini açıklamayan iki yetkiliye haberi dayandıran Associated Press, planın uygulanmak üzere Kongre’ye iletildiğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump 6 Aralık 2017 tarihinde iki yakasıyla Kudüs şehrini İsrail’in başkenti kabul ettiklerini belirterek, elçilik binasını en yakın zamanda Kudüs’e taşıyacaklarını ifade etmiş, Trump’ın kararı işgal altındaki Filistin topraklarında büyük öfkeye, Arap ve İslam dünyasının yanında birçok ülkenin de tepkisine sebep oldu.