Halil El Hayye: Hamas Seçim İçin Hazır!

Hamas Siyasi Birimi üyesi ve Gazze’deki Başkan Yardımcısı Halil El-Hayye, Filistinli grupların uzlaşı planını onayladıklarını bir kez daha yineleyerek, Hamas’ın seçimlere hazır olduğunu söyledi.

Halil El-Hayye, dün akşam Şihab Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Hamas’ın Filistin halkının direnişini güçlendirmeye çalıştığını belirtti.

Uzlaşı çabalarının her aşamasında ilk adımı atanın daima Hamas olduğuna işaret eden El-Hayye, bölünmüşlük halinin sona erip birlik ve bütünlüğün sağlanması için plan sunan milli çabayı takdir ettiklerini dile getirdi.

El-Hayye, Hamas olarak planı daha önce imzalanan anlaşmalarla uyumlu bulduklarını ifade ederek, bu yeni girişimin başarılı olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Filistinli sekiz grubun milli birlik konusundaki görüşünü tüm gruplara, Mısır’a ve Arap Birliği’ne sunduğunu kaydeden El-Hayye, milli birliğin gereklerinden kaçmaya çalışanlar olduğuna dikkat çekti.

Hamas lideri, Fetih’in Filistinli grupların planına olumlu cevap vermesini ümit ettiklerini belirtti.

Seçimler konusuna da değinen El-Hayye, Hamas’ın kapsamlı bir seçim yapılmasını onayladığını ve bu konudaki tavrının tüm grupların tavrıyla uyumlu olduğunu açıkladı.

Seçimlerin krizden çıkmayı sağlayacağını bildiren El-Hayye, sandıklardan çıkacak her türlü sonucu kabul etmeye hazır olduklarını vurguladı.