GUATEMALA’nın Kudüs Eylemi SİYASİ DİLENCİLİK

Yusuf Mahmut yaptığı açıklamada, “Guatemala Cumhurbaşkanı’nın ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması Birleşmiş Milletler kararlarının açık ihlalidir. Söz konusu karar Guatemala hükümetinin kör bağımlılığını ve siyasi dilencilik peşinde olduğunu göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Guatemala, İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı alarak ABD’nin söz konusu kararından iki gün sonra bu adımı atan ikinci ülke oldu.

Dün açılışı yapılan büyükelçiliğin açılış töreninde konuşan Netanyahu, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasından iki gün sonra Guatemala’nın bu adımı takip etmesinin bir tesadüf olmadığını belirterek, Guatemala’nın her zaman ilklerin arasında yer aldığını belirtti.

Guatemala’nın İsrail’in dostu olduğunu söyleyen Netanyahu, Guatemala’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının iki ülke arasındaki ilişkiler açısından “olağanüstü” bir yeni başlangıç olduğunu söyledi.

Netanyahu, İsrail ile Guatemala’nın birçok alanda aynı değerleri ve hedefleri paylaştıklarını dile getirerek iki ülke arasındaki iş birliğini artıracaklarını dile getirdi.

ABD’den sonra Guatemala’nın da Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararında, ülkenin ABD’den yüklü miktarda yardım alması ve Devlet Başkanı Jimmy Morales hakkındaki yolsuzluk iddialarının etkili olduğu belirtiliyor.