Guardian: İsrail Stratejik Bir Felaket ve Yenilgi Yaşadı

İngiliz yazar Jonathan Freedland, Filistin direnişine karşı başarı elde ettiklerini iddia eden işgal rejimi liderlerinin hiç kimseyi kandıramayacaklarını, İsrail’in stratejik bir felakete maruz kaldığının farkında olduğunu söyledi.

Freedland, Guardian gazetesinde yayınlanan makalesinde, işgal rejiminin Gazze Şeridi’ne açtığı son savaşın Haaretz Genel Yayın Yönetmeni Aluf Benn’in de yazdığı gibi, “tarihteki en başarısız ve en saçma savaş” olduğunu ifade etti.

İşgalcilerin Hamas’ın Demir Kubbe hava savunma sistemini aşarak stratejik hedeflere ulaşmasını beklemediklerini kaydeden İngiliz yazar, işgal ordusunun başarı olarak sunabileceği saldırılar gerçekleştiremediğine dikkat çekti.

Freedland, İsrail’in zayıflığının Hamas’ın elindekilerden daha güçlü füzelere sahip olan kuzeydeki Hizbullah’ın ve Hizbullah’ı destekleyen Tahran’ın gözünden kaçmayacağını belirtti.

Hamas’ın küçük bir alanda kuşatma altında olmasına rağmen yetersiz imkanlarla düşmanı şaşırtmayı başardığını dile getiren Freedland, 1948’de işgal edilen topraklarda ikamet eden Yahudiler ve Filistinliler arasında sokaklarda yaşanan çatışmalarla İsrail’in iç cephesinde bir gedik açıldığını yazdı.

İngiliz yazar, İsrail’in savaştan önce Gazze Şeridi cephesinde her şeyin sakin olduğunu düşündüğünü, Filistin davasını tamamen susturduğunu ve Körfez ülkeleriyle imzaladığı Abraham Anlaşması’ndan sonra Filistinlilere aldırış etmemek gerektiğini zannederek kendini aldattığını bildirdi.