Google ve Apple, İsrail’in Uydurmalarına Tabi Oldu

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, harita uygulamalarından Filistin’i silen ABD’li teknoloji şirketleri Google ve Apple’ın, işgalci İsrail’in uydurmalarından yana taraf tuttuğunu belirtti.

Konu hakkında basın açıklaması düzenleyen Kasım, İsrail tarafından işgal edilen Filistin devletini harita uygulamalarından silinmesinin uluslararası yasa ve kararlara aykırı bir adım olduğunu belirterek, “Yapılanlar, tarihi gerçekleri inkârdır.” ifadelerini kullandı.

Filistin devletinin ABD menşeli şirketlerin harita uygulamalarından silinmesinin, uluslararası karar ve yasaları ihlal etmeyi sürdürmesi konusunda işgalci İsrail’i teşvik edeceğini söyleyen Kasım, “Bu adım, uluslararası karar ve yasalara aykırıdır” dedi.

Orta Doğu, ABD ve Rusya ile ilgili haber yapan AS-Source News sitesi, dün Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda, Google ve Apple’ın harita uygulamalarından Filistin’i sildiğini duyurmuştu.

Site, ABD’li iki şirketin bu adımına karşılık, aramalarında Filistin’in gösterildiği bir başka harita uygulaması olan Yandex Maps’i kullanma çağrısında bulunmuştu.

2016 yılında da Google’ın harita servisi Google Maps’ten Filistin’in silindiği, hatta Gazze ve Batı Şeria’nın da haritada gösterilmediği ortaya çıkmıştı.

Bu durumun basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Google, Filistin skandalının bilinenden çok daha eskiye dayandığını itiraf etmişti. Zira bir Google sözcüsünün açıklamasına göre, Filistin Google Maps’te hiçbir zaman yer almadı.