Google-Android Filistin Direnişine Sansür Uyguluyor

Direniş’in Aksa Tufanı Operasyonu ile büyük bir takipçi kitlesi kazanmasının ardından Android, Hamas’ın Telegram kanallarını yasaklama girişimlerine başladı.

Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere Batının en büyük sosyal medya platformları, Kassam Tugaylarının içeriklerini yasaklayan katı politikalarını devreye soktu.

Bu politikaya Batı hegemonyasının yapısını hedef alan içerikleri paylaşan veya ona karşı harekete geçen kuruluşlar ve medya kuruluşları için nispeten güvenli bir alternatif olarak gösterilen Telegram da katıldı.

Edinilen bilgilere göre Android, Kassam Tugayları’nın iki yaşlı İsrailli kadının Refah geçişinden serbest bırakılmasını detaylandıran bir videoyu yayınlamasının hemen ardından Filistin direniş hareketi Hamas ve ona bağlı askeri grup Kassam Tugayları’nın Telegram kanallarını kapattı.

Kassam Tugayları’nın faaliyetleriyle ilgili önemli açıklamalar, güncellemeler ve video içerikleri paylaştığı ana Telegram kanalı şu anda 760.000’den fazla aboneye sahip. Kanal, Aksa Tufanı Harekatı’nın başladığı 7 Ekim’den bu yana 500.000’den fazla aboneye ulaştı.

El Meyadin’in haberine göre Andriod’in yasağı, kullanıcıların artık kanala erişemeyeceği anlamına gelmiyor. Kullanıcılar uygulamayı Telegram’ın web sitesinden indirebilir ve Kassam Tugayları chat sayfasına erişebilirler.

El-Meyadin’in Online Direktörü Bahia Halavi’ye göre Telegram, Direniş’e içeriğinin çok sayıda insanla paylaşılabileceği ve diğer sosyal medya platformları aracılığıyla Batı medyasına yayalabileceği bir alan sunuyor.