GECE Eylemlerine Saldırı – 1 ŞEHİT 20 Yaralı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kudra, şehidin 21 yaşındaki Imad Davud İştivi olduğunu ve Gazze’nin doğusunda başına kurşun isabet ettiğini, Gazze Şeridi hastanelerine 20 yaralı getirildiğini ve yaralılardan birinin ilkyardım görevlisi olduğunu söyledi.

Kaynaklar, işgal güçlerinin El-Bureyc Kampı’nın doğusunda “Gece Şaşırtması” faaliyetlerine katılan gençlere ateş açtığını ve dört kişinin yaralandığını ifade etti.

Görgü tanıkları, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu belirtirken, yaralı sayısının daha çok olduğu yönünde haberler geldi.

Filistinli onlarca genç dün akşam El-Bureyc Kampı’nın doğusunda toplanarak “Gece Şaşırtması” faaliyetleri kapsamında otomobil lastiği yaktı, havai fişek attı ve işgal güçlerine doğru lazer ışığı tuttu.

İşgal güçlerini tedirgin etmeyi ve sürekli teyakkuz halinde kalmalarını sağlayarak yıpratmayı hedefleyen “Gece Şaşırtması” faaliyetlerinin Han Yunus’a bağlı Huzaa beldesinin doğusunda ve Gazze kenti Eş-Şucaiyye Mahallesi’nin doğusunda tekrarlandığı, Han Yunus’un doğusunda iki kişinin ve Gazze’nin doğusunda 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

İşgal güçlerinin gece gösterilerine katılan yüzlerce kişiyi dağıtmak için ses bombaları ve aydınlatma fişekleri attığı belirtildi.

İşgal ordusunun daha sonra Gazze’nin doğusundaki Melike bölgesinde toplanan bir grup gence insansız hava aracıyla iki füze attığı ve saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Gazze halkı 30 Mart’tan bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürürken işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yapıyor.

İşgal güçlerinin 30 Mart’tan bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılanlara açtığı ateş sonucu 32’si çocuk 195 kişi şehit oldu ve 20 binden fazla kişi de yaralandı.