Gazze’ye Tıbbi Hava Filosu Gönderilmeli

Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı ve milletvekili Cemal El-Hudari, Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov’a seslenerek Gazze’ye tıbbi hava filosu gönderilmesini istedi.

Mladenov’un Gazze Şeridi’ndeki insani durumla ilgili uyarılarının önemli olduğunu ve gerçekleri yansıttığını belirten El-Hudari, tespitlerin yeterli olmadığını ve pratik adımların atılması gerektiğini bildirdi.

El-Hudari, Mladenov’un Gazze Şeridi’nde abluka sonucu yaşanan durumu iyi bildiğine dikkat çekerek, BM Özel Temsilcisi’nden BM’ye bağlı sağlık ve insani yardım kurumlarının Gazze’ye tıbbi hava filosu göndermesi için yetkisini kullanmasını talep etti.

Mladenov’un açıklamalarının önemli olduğunu fakat yeterli olmadığını belirten El-Hudari konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki insani krizin daha da büyümemesi için pratik adımlar atılması gerektiğini söyledi.

El-Hudari, Gazze Şeridi’ndeki durumun başlıca sebebi olan ablukanın kaldırılması için BM’nin büyük çaba sarf etmesi gerektiğine işaret etti.

Gazze Şeridi’nde temel ilaçlardan yüzde 50’sinin ve tıbbi malzemelerin yüzde 60’ının tükendiğini bildiren El-Hudari, ablukanın tehlikeli ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu, derhal kaldırılması gerektiğini kaydetti.