GAZZE’ye Saldırı, İsrail’in VİETNAM’ı Olur…

Siyonist Yediot Ahronot gazetesine ait (YNET) haber sitesi, Gazze saldırısı ile ilgili bir haberinde, Hamas tarafından açılan tünellerin labirentlerinde, işgal ordusunun teknolojik avantajlarının kaybolacağı için Gazze Şeridi savaşının Vietnam ormanlarında savaşmaya benzeyeceğini yazdı. Gazete, savaşın 2014 savaşı ve öncesinde yaşanan tüm askeri operasyonların tekrarı olacağını öne sürdü.

İsrailli analist Oded Shalom da, Tel Avivli üst düzey güvenlik kaynaklarından aktardığı makalesinde, seçim kampanyasının son saatlerine girmesi ile birlikte,İsrail’in başbakanlık koltuğu için yarışan adaylardan hiçbirinin, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın yenilmeyeceği gerçeğini açıklamaya cesareti bulunmadığını yazdı.

Gazze saldırısının Vietnam ormanlarındaki savaşa benzeyeceğine işaret eden analist Shalom, Hamas tarafından kazılan labirent gibi tünellerin, İsrail Ordusunun teknolojik avantajlarını zayıflatacağını, Hamas’ın geçici ateşkes talep edebileceğini ama asla vazgeçmeyeceğini belirtti. Analiste göre acımasız bir füze saldırısı sonucu büyük can ve mal kayıpları verecek olan İsrail ise, böyle bir ateşkesi kabul edecektir.

Tel Aviv’e ait üst düzey kaynaklardan aktaran Siyonist analist, “Korku dengeleri, tıpkı Lübnan’da Hizbullah ile olan dengeler gibi karşılıklı olacaktır. Ordu gücünü geliştirmeye devam edecek ve sonsuza dek düşmanlarımıza vurmak için hazır olacaktır. Onları vurabilir, yok edebilir, öldürebiliriz ancak Gazze şehrinin sokaklarına geri dönmeyeceğiz.” İfadelerine yer verdi.