Gazze’ye Korona Virüs Etkisi – 200 Milyon Dolar

Gazze’de Ablukaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, İsrail’in devam eden ablukası ve koronavirüs salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler nedeniyle geçen Mart ayında Gazze’deki ekonomik kayıpların 200 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

El-Hudari düzenlediği basın toplantısında, doğrudan ve dolaylı olarak bu kayıpların tüm ekonomik, endüstriyel, ticari, gayrimenkul, otel, turizm ve diğer sektörleri olumsuz manada etkilediğini belirtti.

Gazze’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle çalışmaların çoğunun askıya alındığına işaret eden El-Hudari, 13 yıldır süren ablukanın yanısıra salgının önlenmesine yönelik uygulanan kararlar sonucunda Gazze’nin ekonomisinin durma noktasına geldiğini, bin bir türlü sıkıntıya göğüs geren Gazze’deki 2 milyonu aşkın Filistinlinin yeni tehditlerle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Ablukanın Gazzelilere, zor günler için birikim yapma fırsatı tanımadığı değerlendirmesinde bulunan komite Başkanı, İşsizlik oranlarında çok ciddi artışlar yaşanmaya başladığını vurguladı.

El-Hudari, ekonomi ve sağlık alanlarında büyük başarılara imza atan ve güvenlik konularında ülkelerinde istikrarı sağlayan gelişmiş ülkelerin bile korona salgını karşısında çaresiz kaldığına işaret ederek, “İktisaden çöken ve yıllardır abluka altında olan Gazze, bu durumda ne yapabilir?” şeklinde konuştu.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari, Gazze’de yaptığı basın açıklamasında, bölgedeki hayat şartlarının her geçen gün kötüleştiğini belirterek, “Gazze, çağdaş tarihin en uzun ablukasına maruz kaldı. Abluka, bölgede yaşayan 2 milyon Filistinlinin hayatını, sağlık, ekonomi, insani ve eğitim başta olmak üzere her alanda ciddi anlamda olumsuz etkiledi” dedi.

İşgalci İsrail’in uyguladığı ablukanın “yasa dışı, gayri ahlaki, insanlık dışı ve uluslararası hukuka aykırı” olduğunu belirten Hudari, uluslararası topluma bölgede daha fazla trajedi yaşanmaması için harekete geçme çağrısı yaptı.