Gazzeli Çocukların Yüzde 91’i Travma Yaşıyor

Merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, Gazze Şeridi’ndeki çocukların yüzde 91’inin, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik son barbar saldırılarından sonra psikolojik travma yaşadığını belirtti.

Gözlemevinin konuya ilişkin yayınladığı raporda, Gazze Şeridi’ndeki her 10 çocuktan 9’unun işgal ordusunun askeri saldırılarının sona ermesinin üzerinden yaklaşık bir ay geçmesine rağmen hâlâ bir tür travma yaşadığı ifade edildi.

Raporda, Gazze’ye gerçekleştirdiği hava saldırıları sırasında İsrail’in çocuk ve kadın nüfusunun %75’lere kadar varan ve aşırı kalabalık olan sivil yerleşim bölgelerini orantısız saldırılarla hedef aldığına dikkat çekti.

İsrail’in düzenlediği hava saldırıları sonucu Gazze’de 66 çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlatan gözlemevi, en az 470 çocuğun da yaralandığını belirterek, yaralardan bazılarının kalıcı veya uzun süreli sakatlık bırakacağını bildirdi.

Raporda, “241 çocuk ebeveynlerinden birini veya her ikisini birlikte kaybederken 5 bin 400 çocuk evini kaybetti ve 42 bin çocuğun ise evi kısmen hasar gördü” ifadelerine yer verildi.

Siyonist İsrail’in, ambargo altındaki Gazze’ye yönelik 10 Mayıs’ta başlattığı hava saldırıları 11 gün sürmüş ve saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 254 Filistinli şehit olmuştu.

Diğer taraftan Filistin Enformasyon Bakanlığı’nın yayınladığı resmi verilere göre, son 20 yılda işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında 3 binden fazla çocuk şehitler kervanına katıldı.

Filistinli uzmanlar ve insan hakları savunucusu kuruluşlar, eli kanlı terörist İsrail’in hava saldırılarında çocukların da içlerinde olduğu sivil binaların kasıtlı olarak hedef alındığını kaydediyor.