GAZZELİ Balıkçılara Taciz Ateşi

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah ve Han Yunus sahilleri açıklarında avlanan Filistinli balıkçılara otomatik silahlarla ateş açtı.

Yerel kaynaklar, işgal donanmasına ait hücumbotların Filistinli balıkçı teknelerine taciz ateşi açtığını ve balıkçıların avlanmayı bırakıp sahile geri dönmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

İşgal yönetimi geçtiğimiz günlerde Gazzeli balıkçılar için belirlediği avlanma mesafesini artırdığını ilan etmesine rağmen işgal güçlerinin balıkçıları hedef alan tacizlerinin devam ettiği kaydedildi.

İşgal güçleri, 2014 yazında Filistinli gruplar ve işgal hükümeti arasında Mısır’ın arabuluculuğuyla imzalanan ateşkes anlaşmasını o tarihten bu yana sürekli ihlal ediyor.

Gazze Şeridi açıklarında avlanan Filistinli balıkçıları taciz eden işgal güçleri, ayrıca sınır ihlali yapıp Filistinlilere ait topraklara giriyor ve arazi tesviyesi yapıyor, sınıra yakın bölgelerdeki tarım arazilerine, söz konusu bölgelerde çalışan çiftçilere, işçilere ve kuş avcılarına da ateş açıyor.

Gazze Şeridi’ne 2006 yılından bu yana karadan, havadan ve denizden abluka uygulayan işgal rejimi Filistinli balıkçıların avlanmalarına da kısıtlamalar koyuyor.