Gazzeli Balıkçılara EŞLERİNDEN DESTEK

Fatıma Bekir, uluslararası kurumların ve insan hakları örgütlerinin işgal donanmasının Filistinli balıkçılara yönelik ihlalleri karşısında sessiz kalmasını da eleştirdi.

Gazze Şeridi balıkçılarının eşleri ve anneleri Demokratik Cephe Kadın Kollarının düzenlediği gösteriye katılarak, işgal güçlerinin Filistinli balıkçılara yönelik cinayetleri aleyhine sloganlar attı.

GÖZAT  İşgalci İsrail 2007'den Beri 5 Gazzeli Balıkçıyı Şehit Etti

İşgal yönetiminden gözaltındaki tüm Filistinli balıkçıları serbest bırakmasını isteyen Fatıma Bekir, işgal güçleri tarafından hedef alınan balıkçıların maddi kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini bildirdi.

Demokratik Cephe Kadın Kolları üyelerinden Suad Bekir de uluslararası toplumdan avlanma mesafesini 12 mile çıkarması için işgal yönetimine baskı yapmasını istedi.

GÖZAT  İsrail'in Gemisini Batırdığı Gazzeli Balıkçı İçin Gıyabi Cenaze

Suad Bekir, işgal donanması komutanlarının Filistinli balıkçılara yönelik ihlaller nedeniyle yargılanmaları gerektiğini ifade ederek, balıkçı eşlerinin ve annelerinin sabırlarını ve direnişlerini de övdü.

Demokratik Cephe Siyasi Birimi üyesi Talal Ebu Zarife yaptığı açıklamada, bugünkü etkinliğin Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlendiğini söyledi.

GÖZAT  İsrail, Filistinli Balıkçı ve Çiftçiler Hedef Alıyor

Gazze Şeridi açıklarında avlanan Filistinli balıkçılar sık sık İsrail güçlerinin müdahalesine maruz kaldığı, sendika verilerine göre 90 balıkçının gözaltına alındığı belirtildi.

Siyonist İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014’te varılan ateşkes antlaşması uyarınca avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan 2016’da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermiş ancak geçen yılın haziran ayında tekrar 6 mile çekmişti.