GAZZE’de Yaşayanların 3’te 2’sinin GIDA Güvenliği YOK!

Filistin Sivil Toplum Kuruluşları Ağı, Filistin halkının temel haklarına ve özellikle de gıda hakkına dokunulmamasını istedi.

Filistin Sivil Toplum Kuruluşları Ağı, gıda hakkının, onurlu hayat için ve sağlık, yaşama hakları gibi diğer birtakım temel hakların kullanılabilmesi için bir temel hak olduğunu ve hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi. Ekonomik şartların ve yoksulluğun ise gıda güvenliğinin geçmişte görülmemiş düzeylere kadar düşmesine neden olduğunu ifade etti.

Bugün söz konusu teşkilat tarafından yayınlanan raporda Gazze’deki ailelerin üçte ikisi yani yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin gıda güvenliğinden aşırı derecede veya orta derecede yoksun olduğuna dikkat çekildi. Bu ise kesintisiz bir şekilde uygulanan ablukadan ve işgal güçlerinin sürekli insanların üzerine veya arazilerine saldırmasından kaynaklanıyor.

Rapora göre Gazze’deki ahalinin önemli bir kısmı gerekli gıda maddelerini satın alma imkanlarından ekonomik olarak yoksun durumda. Bu da gıda güvenliğinin ortadan kalkmasına neden oluyor.

Rapora göre bölgedeki ahalinin yarısı yoksulluk sınırının altında bir gelirle hayatını sürdürüyor. İşsizlik oranı ortalama %52’yi bulmuş durumda. Bu oran gençlerde %70’e kadar çıkıyor. Gelir miktarının düşük olmasından dolayı insanlar günlük yemek öğünü sayısını azaltma zorunluluğu duyuyorlar.

Uygulanan abluka sebebiyle normalde üretken kesimler insani yardıma muhtaç kırılgan kesimlere dönüşmüş durumdalar.