Gazze’de Suud ve BAE’ye Karşı Yemen’e Destek Yürüyüşü

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Yemen’de düzenlenen saldırılara karşı Gazze’de yürüyüş düzenlendi. Gazzeliler, Yemen halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Cumartesi akşamı Gazze’de, Yemen’le dayanışma programı gerçekleştirildi. İslami Cihad Hareketi tarafından düzenlenen programda, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine, saldırıları durdurmaları çağrısı yapıldı.

İslami Cihad yetkilisi Halid el-Batş, “Masumları desteklemek için sesimizi yükseltmekten başka çaremiz yok ve biz, Yemen’de, onları öldürmeyi de reddediyoruz. Halkımızı gösterilere katılmaya çağırıyoruz” ifadelerini dile getirdi.

Yemen halkına seslenen İslami Cihad yetkilisi, “Uğradığınız katliamlar karşısında her zaman sizin yanınızdayız. Gazze’den, şerefli Sana için sesimizi yükseltiyor. Arap uçakları işgal rejimi İsrail’i vurmak yerine Yemen’deki savunmasız sivilleri hedef alıyor. Ama onların kaygısı, halkın öfkesi karşısında saltanatları korumaktan ibarettir” dedi.

Batş, “Yemen’e karşı saldırı koalisyonunu Arap liderleri, Yemen konusunda tarafsız kalmaları daha iyi olurdu” ifadesini dile getirdi.

Programda Hamas yetkilisi Mahmud ez-Zahar da konuştu. Zahar, “Körfez ülkeleri, Yemen’de takip ettikleri politikanın ve İsrail ile normalleşmenin bedelini ödeyecek” dedi.

Halk Cephesi ise, “Yemen halkı, olağanüstü kararlılığıyla saldırganları mağlup edecek. Saldırganlar acilen operasyonlarını durdurmalı” ifadelerini dile getirdi.

Yemen halkıyla dayanışma amacıyla Bahreyn’de de gösteriler düzenlendi. Bahreynliler Yemen halkıyla dayanışma içinde olduklarını ifade eden gösteri düzenleyerek, Suudi koalisyonunun ülkeye yönelik saldırılarını kınadı.

Bahreynli devrimci gruplar yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Amerikan ve Siyonizm’in doğrudan desteği altında insanlığa karşı vahşi suçlar işleyen şeytani Suudi-BAE koalisyonunun Yemen halkına yönelik “son” vahşi saldırısı, uluslararası toplumun alnında kara bir lekedir.”

Son iki gün içinde, Suudi koalisyon savaş uçakları el-Hudeyde limanına ve Saada eyaletinde bir hapishaneye saldırı düzenlemesi sonucu en az 140 kişiyi öldü ve yaralandı.