Gazze’de Savaş Anı Kurtarma Tatbikatı

Yere yığılan cesetler… Etrafa saçılan parçalar… Akan kanlar… Kendilerinin kurtarılması için yapılan imdat çağrıları… Bedeni birinci derecede yanan ve kırıklar meydana gelen çocuğu için feryat eden anneler… Bunlar için saniyeler içinde bölgeye koşan onlarca ambulans ve ilk yardım ekipleri…

Bütün bunlar yaşanan bir savaşta değil, savaşı andıran bir sahnede gösterilen tatbikat sahneleri. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Fransa’daki Dünya Doktorlar Örgütü ile işbirliği içinde tatbikat yaptı. Tatbikatta, yoğun bombardıman sonrası meydana gelen trafik kazalarıyla, verilen can kayıpları karşı karşısında ilk yardım ekiplerinin kurtarma çalışmaları gösterildi.

Tatbikatta ölülerin cesetleri ve yaralılar yollarda yayılmış bir şekilde canlandırılırken, Gazze’deki polis güçleri Han Yunus ve Rafah şehrinde bazı yolları kapattılar.

Tatbikatta işgalci güçlerin onlarca genci taşıyan otobüsleri hedef alışını ve yine işgalci güçlerin bombardımanı sonucu meydana gelen trafik kazaları, kazaların ardından ilk yardım ekiplerinin bölgeye gelip yaralıları ambulanslarla hastanelere hızlı bir şekilde nasıl ulaştırılacakları da gösterildi.

Fransa merkezli Dünya Doktorları Örgütü (Medecins Du Monde)’nün Gazze ofisinin temsilcisi Hibe Eş-Şerif yaptığı açıklamada, yapılan tatbikatın Dünya Doktorları Örgütünün bir yıl boyunca Sağlık Bakanlığı ekipleriyle sivil toplum kuruluşlarına verdiği eğitimin bir sonucu olduğunu söyledi.

Eş-Şerif, bu projenin Rafah ve Han Yunus şehirlerini kapsadığını belirterek, bununla Sağlık Bakanlığı’ndaki ilk yardım ve kurtarma biriminin acil durum ve olağanüstü durumlara karşı tecrübe ve deneyimlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.