Gazze’de Korona Virüs Test Kiti Tükendi

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisinde kullanılan test malzemelerinin 8 Nisan Çarşamba günü tükenmesi üzerine yaptığı uyarısını yineledi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs teşhisinde kullanılan test malzemelerinin temini için acil yardım çağrısını yinelediklerini söyledi.

Eşref el-Kudra, Gazze Şeridi’ndeki merkez laboratuvarında, karantina merkezlerinde koronavirüs teşhisinde kullanılan test malzemelerinin tükendiğini belirti.

Eşref el-Kudra, bakanlığın korona salgınına karşı koymak için koronavirüs teşhisinde kullanılan ilaç, tıbbi malzemeler, laboratuvar malzemeleri, solunum cihazları ve yoğun bakım yataklarını acilen karşılaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Gazze Ofisi Müdürü Abdülnasır Subh daha önce Anadolu Ajans (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, “DSÖ, Filistin’deki sağlık sektörünü desteklemek için Ürdün’den Kovid-19 teşhisinde kullanılan bin kişilik test malzemesi satın aldı” dedi.

Subh, malzemelerin gelecek hafta abluka altındaki Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’ya ulaştırılacağını ve gönderilecek yardımların acil ihtiyaçları karşılayacağını, Cenevre’den de 19 bin kişiye yetecek malzeme geleceğini aktardı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, Çarşamba günü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisinde kullanılan test malzemelerinin tükendiğini açıklamıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, ülkede 13’ü Gazze’de olmak üzere 263 koronavirüs vakası olduğunu açıklamıştı.