Gazze’de Korona Virüs İle Mücadele Seferberliği

Gazze’deki Hükümet Bilgi ve Enformasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada korona virüsü krizinin başlamasından sonra karantina merkezlerindeki hizmetlerin sürdürülmesi için beş milyon dolar yardım yapıldığı belirtildi.

Merkezin günlük basın açıklamasında belirtildiğine göre Hükümet Takip Konseyi’nin başkanı Muhammed Ivad günlük gelirle geçimini sürdüren dolayısıyla mevcut krizden birinci derecede etkilenen 10 bin aileye yardım amacıyla bir milyon dolar tahsis edildiğini duyurdu. Toplumsal Kalkınma Bakanlığı bu yardımların dağıtılması işini takip edecek.

Hükümette görevli memurların gelirlerinden de hiçbir yerden yardım alamayan ailelere destek için aile başına 200 şikel verilmek üzere bir milyon şikel bağışta bulunulduğu belirtildi.

Bu arada sağlık hizmetlerinin desteklenmesi için bu sektörde yeni görevlendirmeler yapılacağı, 339 yeni eleman alınacağı bunlardan 90’ının doktor olacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra Çalışma Bakanlığı vasıtasıyla Sağlık Bakanlığı yararına 300 adet dönemlik iş sözleşmesi yapılmasının planlandığı bildirildi.

Okulların, üniversitelerin ve enstitülerin de yeni bir açıklamaya kadar kapalı kalmaya devam edeceği ifade edildi.