GAZZE’de İstişare: BÜYÜK DÖNÜŞ Eylemleri Sürecek!

Hamas’ın öncülüğünde, İslamî ve ulusal direniş gruplarıyla ve Gazze’deki yerel toplumsal kuruluşların yöneticileriyle düzenlenen Ulusal İstişare Buluşması sona erdi. Buluşmada dönüş yürüyüşünün devam edeceği, direnişin silahının korunacağı, ulusal birliğin gerçekleştirilmesi ve Yüzyılın Anlaşması’na karşı durulması için çaba sarf edileceği vurgulandı.

Buluşmanın kapanış bildirisinde direnişin silahının stratejik bir hazine olduğu, direnişin kutsal silahının elinden alınması üzere kurulacak herhangi bir çözüm formülünün uygulanmasının söz konusu olamayacağı dile getirildi.

Bildiride dönüş yürüyüşünün de amaçlarını gerçekleştirinceye kadar devam edeceği, bunun Filistin halkının bütün direniş gruplarının içinde yer aldığı büyük bir mücadele tarzı olduğu, gerçekte alanının daha da genişletilerek Batı Yaka bölgesinde ve 1948’de işgal edilmiş topraklarda da yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Bildiride Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti’nin de halkın güvenini kazanmış bir ulusal heyet olarak varlığını sürdürmesi gerektiği vurgulandı.

Buluşmaya katılanlar Yüzyılın Anlaşması’nın da uygulanamayacağını, yeryüzünün herhangi bir yerinde bulunanın kendi iradesini büyük Filistin halkına dayatma hakkının olmadığını dile getirdiler.