GAZZE’de İşsizlik %60’a Fakirlik %85’e Yükseldi

Ablukayla Mücadele İçin Halk Komitesi Başkanı Milletvekili Cemal El-Hudari, Gazze Şeridi’nde ekonomik durumun ve yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini ifade etti.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın devam ettiğine ve pratik çözüm önerilerinin yokluğuna dikkat çeken El-Hudari, uluslararası toplumun iki milyon Filistinlinin yaşadığı felaketi görmezden geldiğini söyledi.

Milletvekili El-Hudari, İşçi Bayramı münasebetiyle bir bildiri yayınladı. Bildiride, işçi kesiminin ve üniversite mezunlarının 12 yılı aşkın bir süredir devam eden ablukadan en çok zarar görenler olduğu belirtildi.

Gazze Şeridi’nde işsiz sayısının 300 bini geçtiğini kaydeden El-Hudari, işsizlerin ve ailelerinin çok zor ekonomik ve insani koşullarda yaşadıklarını bildirdi.

El-Hudari, Gazze Şeridi’nde her geçen gün artan işsizliğin tahammül edilemez boyutlara ulaştığını ve işsizlik oranının yüzde 60’a yükseldiğini, bunun da dünyadaki en yüksek oran olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi halkının yüzde 85’inin fakirlik sınırının altında yaşadığına dikkat çeken El-Hudari, kişi başına düşen gelirin 2 dolar olduğunu açıkladı.

Milletvekili El-Hudari, Gazze Şeridi’ndeki fabrikaların ve atölyelerin yüzde 90’ının abluka sebebiyle büyük maddi kayıplara uğradıklarını kaydetti.