Gazze’de İsrail İle Normalleşmeye Karşı İmza Kampanyası

Gazze’deki Filistinli vatandaşlar tarafından Filistin Yasama Konseyi önünde düzenlenen gösteride işgalci İsrail ile normalleşmeye karşı pankart açılarak imza kampanyası başlatıldı.

Aralarında Filistin’deki grup temsilcilerinin ve önemli aktivistlerin de olduğu yüzlerce Filistinli vatandaş, “Filistin satılık değildir, anlaşma ihanettir” sloganıyla, abluka altında olan Gazze Şeridi’ndeki Filistin Yasama Konseyi binası önünde toplandı.

Yasama Konseyi duvarına asılan pankart üzerinde imza kampanyası başlatıldı. Pankartta şu ifadeler yazılıydı: “Gösteriye katılan vatandaşlar olarak biz, Filistin’in denizinden nehrine kadar bir Arap ve İslam toprağı olduğunu, İsrail’in de Filistin topraklarını işgal etmiş ırkçı bir varlık olduğunu vurguluyoruz. Ayrıca İsrail ile yapılacak her türlü normalleşme ihanettir.”

Düzenlenen protesto gösterisi, Gazze’deki “Filistinli Direniş Grupları” öncülüğünde gerçekleşti.

ABD Başkanı Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin, 11 Eylül’de ise İsrail ile Bahreyn’in “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Anlaşmalar kapsamında, ilk ticari uçuş yapıldı, Suudi Arabistan ilk kez bir İsrail uçağına hava sahasını kullandırdı. İsrail ve BAE bankaları arasında yeni mutabakat anlaşmaları imzalandı.

1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.