Gazze’de İlk Korona Vakası Tespit Edildi

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı yeni korona virüsü “Kovid-19” tespit edilen ilk iki vaka hakkında duyuruda bulundu.

Gazze şehrinin batısındaki er-Rimal mahallesindeki Müsteşarlık ofisinde “Sağlık Bakanlığı” tarafından düzenlenen bir basın toplantısında, dünya genelinde 160’tan fazla ülkeye yayılan yeni korona virüs vakaları arasında, Gazze Şeridi’nden iki Filistinlinin de olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Ebu’r-Riyş konuyla ilgili açıklamasında, virüs teşhisi konan iki Filistinlinin geçtiğimiz Perşembe günü Pakistan’dan döndüklerini, iki hastanın Rafah sınır kapısındaki karantina odalarına alındıklarını ve Gazze Şeridi’ne giriş yapmadıklarını belirtti.

Ebu’r-Riyş açıklamasında şimdiye kadar Gazze Şeridi dahilinde herhangi bir virüs vakasının görülmediğini vurgulayarak, lokantaların, kafelerin, berber ve güzellik salonlarının kapatılmasının yanı sıra ikinci bir duyuruya kadar, Gazze Şeridi’ndeki camilerde Cuma namazlarının askıya alınacağını da duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki vatandaşların hareketliliği sınırlamalarını ve tüm gerekli güvenlik ve koruma önerilerine uymalarını tavsiye etti.

Gazze Şeridi’ndeki iki vaka tespiti ile birlikte hastalığın çıkmasından bu yana Filistin genelinde toplam vaka sayısı 55’e yükseldi ve bunun 17’sinin Beytüllahim’de olduğu bildirildi.