Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / Gazze’de Bir Elektrik Santrali Daha Üretimi Durdurdu
gazzede-bir-elektrik-santrali-daha-uretimi-durdurdu

Gazze’de Bir Elektrik Santrali Daha Üretimi Durdurdu

Gazze’deki Enerji ve Doğal Kaynaklar İdaresi, işgal yönetiminin Kerem Ebu Salim kapısını istisnaî bir şekilde kapalı tutarak, termik santrallerin çalışması için gerekli olan yakıtın girmesine engel olmasına şiddetle tepki gösterdi.

Açıklamada termik santrallerin enerji üretimlerini devam ettirebilmeleri için gerekli yakıtın sokulabilmesi için kapının açılmasının zorunlu olduğuna vurgu yapılarak bunun ısrarla üzerinde durulmasına ve kapının açılması için yapılan yoğun taleplere rağmen kapının bugün de açılmaması sebebiyle Gazze’deki termik santrallerden birinin üretimini tamamen durdurduğu, o yüzden de Gazze bölgesinde birçok yere elektrik verilemediği dile getirildi.

Konuyla ilgili açıklamada yakıt yetersizliği yüzünden termik santralin üretimini durdurmasının Mısır’dan elektrik nakleden enerji hatlarından bazılarının enerjisini kesmesiyle aynı günlere denk gelmesinin Gazze’de elektrik sorununun daha da büyümesine neden olduğu vurgulandı.

Enerji İdaresi’nin basın açıklamasında elektriğin sadece enerji üretimine devam eden bir santralden sağlanabildiğine işaret edilerek bunun ihtiyacı karşılamanın çok gerisinde kaldığı ifade edildi.