GAZZE’deki Gerginlik Yeni Bir SAVAŞ Habercisi Mi?

Bütün bu gelişmeler, gerginlik ve saldırılar, Gazze üzerindeki ambargonun kalkması ve ateşkes sağlanması için yapılan görüşmelerde bir ilerlemenin olmadığı bir süreçte meydana geliyor.

Yine bu saldırılar, Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin durdurulması için baskıların sürdüğü, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın daha fazla yaptırım tehditlerinde bulunduğu ve Mısır’ın şimdiye kadar bir sonuca varılamayan ateşkes ve ambargoyu kaldırma çabaların sürdüğü bir dönemde meydan geldi.

Son çatışmalar, bölgenin yaşadığı baskı ve gerginliğin boyutunu gösteriyor.

Gazze’nin artık tahammül edecek takati kalmadı.

Herhangi biri bir füze fırlatarak, ya da Gazze’ye karşı baskıcı adımlar atarak güvenlik durumunun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Direniş güçlerinin Bi’ri Saba’ya füze atması, Mısırlı kardeşlerin sürdürdükleri çabaları baltalama ve sekteye uğratma olarak algılanabilir. Ancak şu bir gerçek ki, direnişin Mısır’ın çabalarını takdirle karşılaması ve desteklemesi, onun işgalciyle yeni bir çatışmaya girmekten korktuğu veya olayları tırmandırmaktan çekindiği anlamına gelmez.

Her şeyden önce direniş, tutum ve davranışıyla söylediği söze saygı gösterdiğini, bununla birlikte Mısırlılarla diğer çevrelerin boğucu ambargoyu kaldırmak için ortaya koydukları çabaları takdir ettiğini de gösterdiğini ortaya koyuyor.

Sahadaki gelişmelerle şimdiye kadar edinilen tecrübeler, işgalcinin bir sürtüşme ve çatışma olmadan ambargoyu kaldırmayacağını gösteriyor.

Başka bir ifadeyle, işgalci ablukayı kaldırmaya hazır değil. Aynı şekilde bunun için gereken bedeli ödemeye ve ablukayı kaldırmak için doğru karar almaya da gücü yetmiyor.

Bi’ri Saba füzesi işgal hükümetine -her ne kadar bu füze belli bir amaç gütmemiş ve direnişin kararının dışında atılmışsa da- meydana gelecek yeni bir savaşın ne kadar zor ve ağır olacağının işaretini verdi.

Ayrıca bütün taraflara Dönüş Yürüyüşlerinin kuşatmanın kalkmasını protesto etmek için geniş çaplı bir savaş veya füze atmaya en mantıklı alternatif olduğunu hatırlattı.

Gazze halkı bedeli ne olursa olsun ambargoyu kaldırmakta ısrar ediyor.

Bunun için geniş çaplı bir çatışma ve savaşa girmeyi de göze almış durumda.

Nasır Nasır / Filistin