GAZZE’yi Dışlayan Biriyle UZLAŞI Mümkün Değil

El-Berdevil’in eleştirdiği Yüzyılın Anlaşması, Amerika’nın işgal altındaki Kudüs şehrini işgalci rejime teslim etmek ve eşit şekilde toprak değişimi yaparak Filistin sorununu çözmek için hayata geçirmeye çalıştığı projedir.

El-Aksa televizyonuna konuk olan Hamas lideri El-Berdevil, Filistin halkına özellikle de Gazze halkına verdiği sıkıntılar nedeniyle Mahmud Abbas’ın azledilmesini isteyerek “Kendisi Yüzyılın Anlaşması’nı hayata geçirme yolunda yürüyor. Devlet yok, mültecilerin hakkı yok. Buna karşılık yerleşkeler devam etmekte, Gazze izole edilmekte. Ama kendisi hâlâ görüşlerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı sürdürüyor” dedi.

Filistin Yönetimi’nin Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılmasını Abbas’ın 1995 yılında İsrail siyasi lideri Yossi Beilin ile tasarladığı Yüzyılın Anlaşması’na bağlamak istediğini hatırlatan El-Berdevil, Abbas’ın Filistin halkının yaşadığı sıkıntıların kaldırılmasını Beilin ile tasarladığı anlaşmaya sinsice bağlamasının bazı grupların irkilmesine neden olduğunu söyledi.

El-Berdevil sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyonist işgal rejimiyle yapılan güvenlik koordinasyonu koordinasyon olmaktan çıkıp işgalciyle entegreye dönüşmüştür. Böyle değilse, işgal rejimi iç istihbaratı Şabak şefinin Abbas ile bir araya gelip saatlerce görüşmesi ve masadaki konular üzerinde %99 oranında ittifak etmelerinin anlamı nedir? Bu durumda olan birinden ne bekliyorsunuz? Abbas’ın Şabak ile ilişkisi İsrail’e hizmet için değil, kendisinin iktidarda kalması içindir. Kendisi en yakınındaki insanlardan bile korkuyor.”

Gazze’yi dışlayıp ambargo uygulayan ve direnişi milis güçler olarak tanıtan biriyle uzlaşı yapma umutlarının olmadığına dikkat çeken El-Berdevil, Abbas’ın bu hatalarını, Filistin davasına ve Gazze halkına verdiği zararlardan dolayı özür dilemekle affettirebileceğini kaydetti.