GAZZE: Tüm Gruplar UZLAŞIYA Katılsın

Hamas, Fetih ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin de aralarında bulunduğu Filistinli farklı gruplardan oluşan Büyük Dönüş Yüksek Ulusal Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Ulusal uzlaşının, tüm Filistinli grup ve güçlerin katılımıyla kapsamlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Müzakereler ikili görüşmelerle yürütülmemeli.” denildi.

Sağlanacak herhangi bir uzlaşının, 2011’de Kahire’de imzalanan ve ulusal kurumların tamamında tam ortaklık temeli üzerine kurulan ulusal uzlaşı anlaşması esasına dayanması gerektiği kaydedilen açıklamada, ABD’nin Filistin-İsrail barış sürecine temel olması için hazırladığı ve “Yüzyılın Anlaşması” olarak isimlendirdiği plana karşı Filistin halkının direnişini güçlendirmek ve İsrail işgaline yönelik mücadelesini desteklemek için Gazze’ye uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması istendi.

“Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri üzerinde pazarlık yapılamayacağı vurgulanan açıklamada, eylemlerin Gazze’ye uygulanan ablukayı kırma ve Filistin halkının kendi topraklarına dönüşünü gerçekleştirme hedefine ulaşılıncaya kadar devam edeceği belirtildi.