ABBAS: Gazze’ye Giren Tek KURUŞU Bile Denetlemeliyiz

Abbas, uzlaşı için şartlarını yinelerken, söz konusu şartların Filistin’deki bölünmüşlük halini kökleştirdiği ve ortaklığa aykırı olduğu ifade edildi.

Filistin Yönetimi Başkanı, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez. Konseyi’nin Ramallah’taki toplantısının kapanışında yaptığı konuşmada, Gazze Şeridi’ne gönderilecek yardımların mutlaka Filistin Yönetimi aracılığıyla gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Abbas, “2014’teki savaşta bizi denediler. Batı ülkeleri para gönderdi. Gazze’yi kim imar etti? Bize para geldi ve Gazze’yi biz imar ettik. Çalmadık. Hamas tek bir ev dahi inşa etmedi” dedi.

Yardım paralarının kendilerine gönderilmesi gerektiğini belirten Abbas, Filistin Yönetimi’nin yardım paralarından yüklü miktarlarda kesinti yaparak kendi bütçesine aktardığına dair güvenilir raporları ise görmezden geldi.

“Ya Gazze Şeridi’ni de Batı Yaka gibi teslim alırız. Tek bir yönetim ve tek bir silah olur. Ya da onlar Gazze Şeridi’ndeki herşeyi teslim alırlar” diyen Abbas, taraflar arasında imzalanan uzlaşı anlaşmalarını yok saydı.

Filistin Yönetimi Başkanı, Filistin’de bölünmüşlük halinin sona ermesi için Mısır’ın gösterdiği çabaları da eleştirdi.