GAZZE Sınırında 1000’den Fazla YANGIN

Gazze Şeridi’nden Filistinli gençlerin uçurarak sınırın diğer tarafına gönderdiği balonlar ve uçurtmalar sebebiyle çıkan yangınların 30 bin dönüm tarım arazisini yaktığı ve maddi hasarın milyonlarca şikele ulaştığı bildirildi.

İşgal rejimi gazetelerinden Israel Hayom’un konuyla ilgili yayınladığı haberde, yangınların olumsuz etkilerini gidermenin onlarca yıl alacağı ifade edildi.

Haberde, İsrail Ulusal Fonu’na bağlı doğa parklarının 9 dönümünün, Tabiat ve Bahçeler İdaresi’ne ait 14 dönümün yandığı belirtildi.

Haberde ayrıca, Gazze Şeridi sınırına yakın Yahudi yerleşkelerinde yaşayanların işgal hükümetini ve ordusunu yangın çıkarak balonları ve uçurtmaları en başından ciddiye almamakla suçladıkları kaydedildi.

İşgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu, yangın çıkarıcı balonlarla ve uçurtmalarla mücadele için Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı ağırlaştırma kararı aldı.

Gazze Şeridi’ndeki Yangın Çıkarıcı Balon ve Uçurtma Birliği ise Netanyahu’nun kararına misilleme olarak sınırın diğer tarafındaki Yahudi yerleşkelerine daha çok balon ve uçurtma gönderme tehdidinde bulundu.