GAZZE’nin Sınırlar Ötesi Direniş TÜNELLERİ

İşgal ordusu sözcüsünün yaptığı açıklamalar tünelin birkaç ay önce tespit edildiğini, ancak onun kapatılması için bu tarihi fırsat bildiklerini gösteriyor. Yine anlaşıldığı kadarıyla tünel yeniydi ve içinde iletişim araçları bulunmaktaydı.

Başı Han Yunus’ta olan 1000 metrelik tünel 200 metre kadar Gazze sınırını aşmıştı. Direnişi tahrik etmemek ve gürültü çıkarmamak için işgal güçleri onu patlatmak yerine kapatmayı tercih etti. Bu tünel, Gazze’nin altında geniş bir ağa sahip olan tünel şehrinin sadece küçük bir parçasıdır.

İşgal ordusu açıklamasında, bulunan ve kapatılan tünelde Hamas’ın yeni bir madde kullandığının tespit edildiğini, bunu İsrail’in tünelleri tespit etme girişimlerine karşı bir tedbir olarak kullandığını düşündüklerini, bunun da Hamas’ın stratejik silahlarını koruma çabaları noktasında yeni bir gelişme olduğunu ifade etti.

Bu bilgiler, Ortadoğu’nun en güçlü ordusuyla karadan, denizden ve havadan kuşatma altındaki Gazze direnişi arasında irade, akıl ve psikolojik savaşın devam ettiğini gösteriyor.

Bu olaya taktiksel ve stratejik olmak üzere iki açıdan bakabiliriz.

Birincisinde direnişe ait çok önemli bir taktiğin kaybedildiği görülüyor. Kaybedilen bu tünel, halkın teri ve mensuplarının kanının yoğurulduğu stratejik silahının önemli bir parçasıydı. İkincisine gelince, direnişin başta ucu görülmeyen ve sınır tanımayan saldırı amaçlı tünelleri olmak üzere tünel silahını koruma noktasında gösterdiği çabalarda başarı gösterdiğini ortaya koyuyor.

Meseleye strateji noktasından baktığımızda, bütün imkanlarına ve dünyadaki en gelişmiş teknolojik araçlara, güçlü bir askeri ve istihbarat yapısına sahip olmasına rağmen İsrail’in, direnişin savunma veya saldırı amaçlı tünel silahını tamamıyla ortadan kaldırmakta başarısız kaldığı gibi, 2018 yılı sonuna kadar tünel sorununu tamamıyla çözme sözünü yerine getirmekte de başarısız kaldığını gösteriyor.

İşgalci İsrail, direnişin elinde saldırı amaçlı tek bir tünel bile kalsa, bunun muhtemel yeni bir savaşta direnişin stratejik olarak üstün gelmesine yeterli olacağını çok iyi biliyor.

Peki, onun itiraf ve kabulüyle ya bu tüneller daha fazlaysa…

Nasır Nasır / Filistin