GAZZE Sınırında 10 Günde 70 YANGIN

Gazze Şeridi’nden Filistinli gençlerin uçurduğu yangın çıkarıcı balonların dün de sınıra yakın bölgelerde 7 yerde yangına sebep olduğu bildirildi.

İşgalcilere ait 0404 sitesi, yangınların Be’eri, Kissufim, Meflasim yerleşkeleriyle daha başka yerlerde çıktığını, itfaiye ekiplerinin işgal ordusu askerleriyle birlikte yangınları kontrol altına almaya ve yerleşimcilerin evlerine ulaşmasını engellemeye çalıştığını ifade etti.

Gazze Şeridi’nden uçurulan yangın çıkarıcı balonların sınıra yakın bölgelerde yol açtığı yangın sayısının son günlerde artış gösterdiği kaydedildi.

Gazze Şeridi’nden gönderilen balonlar ve uçurtmalar Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin başladığı 30 Mart’tan bu yana işgal altındaki topraklarda yüzlerce yangına yol açtı.

Filistinli gençlerin basit araç gereçlerle yaptığı ve kuyruğuna yanıcı madde bağlayarak sınırın diğer tarafına gönderdiği uçurtmalar ve balonlar işgalciler için kabus olmaya devam ediyor.

Uçurtmaların ve balonların çıkardığı yangınlar binlerce dönüm arazinin yanmasına ve işgalcilerin milyonlarca şikel zarara uğramasına sebep oldu.