Gazze Saldırısı 26. Gün – 3648’i Çocuk 8796 Şehit

Siyonist vahşi katillerin bütün insanlığın gözleri önünde ve tüm insani değerleri hiçe sayarak Gazze halkına yönelik gerçekleştirdikleri soykırım 26’ncı gününde bütün şiddetiyle ve vahşetiyle devam ediyor. Siyonist katillerin saldırılarında şimdiye kadar şehit edilenlerin sayısının 8796’yı bulduğu, bunlardan 3648 kişinin çocuk, 2290 kişinin ise kadın olduğu duyuruldu. 

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudre, bugün düzenlediği basın toplantısında işgal güçlerinin saldırılarında ayrıca 22 bin 219 kişinin yaralandığını, bunun yanı sıra bakanlığa 2030 kayıp bilgisi ulaştığını bunların da enkaz altında kaldıklarının ve büyük çoğunluğunun da çocuklardan olduğunun tahmin edildiğini söyledi. 

El-Kudre, işgal güçlerinin saldırılarında sağlık görevlilerinden şimdiye kadar 132 kişinin hayatını kaybettiğini ve 16 hastanenin ya işgalcilerin saldırıları ya da yakıt yetersizliği sebebiyle hizmetten çıktığını, bunların sonuncusunun da kanser hastalarına hizmet veren bir ihtisas hastanesi durumundaki Türk-Filistin Dostluk Hastanesi olduğunu dile getirdi.

Dün öğleden sonra Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırıda en az 100 kişi öldürülürken 400 kişi de yaralı olarak enkaz altından çıkarılmıştı. Ancak dün akşam yapılan açıklamalarda henüz enkaz altından çıkarılamayan daha yüzlerce kişinin bulunduğu belirtilmişti. 

Yerel kaynaklar işgal uçaklarının 20 füze ve büyük çapta tahribata neden olan altı adet Amerikan bombası attığı, saldırılarda 20 binanın hedef alınarak içinde bulunanların üzerine yıkıldığı bilgisi verdi. 

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad El-Bezm işgal güçlerinin hedef aldıkları mahalledeki evlerin üzerine 1000 kg’lık büyük bombalar attıklarına dikkat çekti.