GAZZE – REFAH Kapısı 2 Yönlü Açılıyor!

Kaynaklar, Salı günü Filistin vatandaşlarına Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki Refah sınır kapısı geçişlerinin açılacağını duyurdu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanlığı, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, Mısır ve Gazze Şeridi arasında Refah sınır geçişinin bugün yeniden açılacağını bildirdi.

Şahab haber ajansı, Filistin Ulusal Güvenlik ve İçişleri Bakanlığı’nın “Mısırlı yetkililer Pazartesi akşamı, Refah sınır kapısının 29 Ocak Salı günü iki taraflı açılacağını bildirdi.” şeklinde açıklama yaptığını aktardı.

Gazze Şeridi 2006’dan beri Siyonist rejimin tamamen ablukası altında ve bölgenin dışa açılan tek geçiş yolu Refah sınır kapısıdır; maalesef Mısırlı yetkililer bu sınır kapısını da tamamen açmıyor. Şimdiye kadar haftada yalnızca birkaç gün için, sınırlı ve zor şartlarda açık tutuldu.

Son zamanlarda, Kahire yönetimi ve Hamas hareketi arasında geçişin sürekli hale gelmesi için anlaşmalar yapıldı. Bununla birlikte, yakın zamanda Mahmud Abbas’ın emriyle, Gazzeli’ler için durumu daha da zorlaştırmak ve seyahat etmelerinde sıkıntılar çıkarmak için kendi çalışanlarını Refah sınır kapısından çıkarmıştı.