GAZZE’deki Patlamanın Amacı NEYDİ?

Patlamanın hemen ardından açıklamalar ve suçlamalar gelmeye başlarken akıllarda da birçok soru oluştu.

Patlama kimin işine yarıyor? Zamanlamasının anlamı ne? Patlamayla bölgede planlanan ve Yüzyılın Anlaşması adı verilen proje arasında herhangi bir ilişki var mı?

Zahir El-Biyravi, patlamadan daha tehlikeli olanın Gazze Şeridi’nde karmaşa çıkarma çabaları olduğunu ve işgal rejimi, Filistin Yönetimi gibi bazı çevrelerin söz konusu çabaların ardında olduğunu söyledi.

Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah, patlamadan önce ve sonra yaptığı açıklamalarda Gazze Şeridi’nin güvenliğinin hükümete teslim edilmesini isterken, patlama fırsat bilinerek ortaya atılan Gazze’deki mevcut birimlerin güvenliği sağlayamadığı iddiasını dile getirmesi dikkat çekti.

İsrail konusunda uzman Alâ Er-Rimavi ise işgal rejiminin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Gazze’nin şeytanlaştırılması için çaba sarf ettiğini bildirdi.

Er-Rimavi, patlamanın ardında Siyonist güvenlik birimlerinin olduğunu belirterek, görüntülerden patlamanın suikast amacıyla gerçekleştirilmediğinin anlaşıldığını kaydetti.

Fetih’in patlama sonrası Hamas’ı suçlamasını eleştiren Er-Rimavi, patlamanın amacının Gazze Şeridi’ndeki krizi daha da büyütmek olduğunu söyledi.

Analist İzzeddin Ahmed de patlamanın saçma bir tiyatro olduğunu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın istediğini yapmasına bahane oluşturmayı amaçladığını ifade etti.