GAZZE’de “OSLO Felaketinin 25. Yılı” Oturumu

El-Hayye, milli güçlerden durum değerlendirmesi yapmak için en büyük çalışma atölyesinin gerçekleştirilmesini ve dışlanan ekipten bir şey beklenmemesini istedi.

Filistinli grupların Gazze’de düzenlenen “Oslo Felaketinin 25’inci Yılı” Konferansı’nda konuşan El-Hayye, Amerika’nın bölgede ne yapacağını bilmez halde olduğunu, İsrail’in gurura kapıldığını ve Arapların dağınık halde bulunduğunu belirterek, mevcut şartlarda Oslo ekibinin Filistin davasını koruyamayacağını söyledi.

Oslo tünelinden çıkmanın tek yolunun milli birlik ve bütünlük olduğunu kaydeden El-Hayye, düşmanla dostluk değil düşmana karşı direniş üzerine kurulu açık ve net bir milli program üzerinde anlaşma sağlanması gerektiğini ifade etti.

El-Hayye, güvenlik koordinasyonunu kutsamak yerine yırtıp atma, direnişi frenlemek yerine elini serbest bırakma, Filistin dışında yaşayan Filistinliler arasında dönüş hakkı ruhunu canlı tutma çağrısı yaptı.

“Filistin Kurtuluş Örgütü’ne yeniden itibar kazandırmak ve Filistin davasını tekeline alan ekibi soyutlamak istiyoruz” diyen El-Hayye, başarısız Oslo ekibinin geri çekilmesinin vaktinin geldiğini söyledi.