Gazze, Mahmud Abbas Mahkeme Kararını İptal Etti

Mahkeme, Abbas’ın dört yıllık başkanlık süresinin yıllar önce sona erdiğine ve böyle bir karar alma yetkisine sahip olmadığına dikkat çekerek, kararın üzerine bina edilen icraatların yok hükmünde olduğunu bildirdi.

GÖZAT  Hamas: Mahmud Abbas, Filistin Uzlaşısının Tek Engeli

Başsavcı Müsteşarı İsmail Ceber, İdare Mahkemesi’nin kararıyla birlikte iptal edilen karara binaen kurulan Anayasa Mahkemesi’nin bugüne kadar aldığı ve bundan sonra alacağı kararların da yok hükmünde olduğunu söyledi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, bir yıl önce kanunların anayasaya uygunluğunu denetleyecek ve erkler arasındaki anlaşmazlıkları çözecek bir anayasa mahkemesi kurulması yönünde karar almıştı.

GÖZAT  Filistin İslami Cihad: İsrail İle İşbirliği Yapan Mahmud Abbas Gitmeli

13 insan hakları örgütünü çatısı altında toplayan İnsan Hakları Örgütleri Konseyi, Mahmud Abbas’ın teşkil ettiği Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya aykırı olduğunu, çalışmalarına devam etmesinin anayasayı çiğnemek anlamına geldiğini, mahkemesinin teşkilinin bağımsızlığına zarar verdiğini belirtmiş ve çalışmalarını sürdürmesinin Filistin siyasal sistemine, kanunun üstünlüğü ilkesine ve yargı bağımsızlığına zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu.