GAZZE’de Yaşananlar Liderler İçin UTANÇ Tablosu

Soeterik, Filistinlilerin Nekbe (Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları 15 Mayıs 1948’in 70. yıl dönümü ve İsrail’in dün Gazze’de yaptığı katliama ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zulmün aslında Nekbe’den önce başladığını ve sonrasında da devam ettiğini belirten Soeterik, “Önce siyonist güçler, daha sonra İsrail askerleri Filistinlilere büyük ölçüde şiddet uygulayarak göç etmeye zorlamış ve etnik temizlik yapmıştır. Bu arşivlerde deliller ile sabittir. Hem Nekbe’nin 70. yıl dönümü olması hem de ABD’nin büyükelçiliğini resmen Kudüs’e taşıması nedeniyle Filistinliler, ağır ve zor bir duygusal dönem geçirecektir.” ifadelerini kullandı.

Soeterik, “Silahsız barışçıl gösteri yapanlar, uluslararası medyanın önünde İsrail keskin nişancıları tarafından tavşan gibi vuruluyor. İnsanlarda derin ve ağır yaralar açan mühimmat kullanılıyor. Hollanda’dan Gazze’ye giden gönüllü bir yardımseverin, İsrail askerinin alaycı bir şekilde ‘bunları ev hapsine mahkum ediyoruz’ diyerek ateş açtığına şahit olduğunu duydum. Yaralananlar, hayatının büyük bir bölümünde evinde mahkum kalıyor.” diye konuştu.

Hollandalı siyasetçilerin her seferinde İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu söylediğini vurgulayan Soeterik, “Neyin savunması bu? Bizim gözümüzde, dışarıdan gelerek bir bölgenin vatandaşlarını kovmuş ya da baskı altında tutmuş ve oradaki yönetimi ele geçirmiş bir sömürü düzeninin bariz savunmasıdır. Bizim ölçülerimize göre İsrail’in bunu savunmaya hakkı yok.” değerlendirmesine bulundu.

Hollanda medyasının Filistin ile İsrail sorununa ilişkin aktardığı bilgilerin yanlış olduğunu vurgulayan Soeterik, şunları kaydetti:

“Haberlerde aşırı derecede taraflı bilgiler aktarılıyor. Bunun sebebi kısmen kendi muhabirlerimizden, kısmen de İsrail yanlısı grupların etkili çalışmalarından kaynaklanıyor. Muhabirlerin çoğunluğu, hiç araştırıp düşünmeden İsrail yanlısı grupların verdiği bilgileri alıyor.”

“İsrail hakkında eleştiri yapacak medya kuruluşları, siyonist lobi tarafından cezalandırılmaktan korkuyorlar. Medya sanki ortada bir denge varmış gibi iki taraftan bahsediyor. İsrail’in yapılan bir eyleme karşı misillemede bulunduğu belirtiliyor. Bu yanlış olur çünkü misillemeyi yapan aslında mağdur olan taraftır.”

Dışarıdan büyük bir baskı yapılmadığı sürece hiçbir şeyin değişmeyeceği kanaatinde olduğunu kaydeden Soeterik, İsrail’in önemli dünya güçleri tarafından desteklendiğini ve ancak bazı boykotları ekonomik ve manevi anlamda hissettiğinde endişelenebileceğini sözlerine ekledi.