GAZZE Halkı KUDÜS İçin Yine Meydanlardaydı

Hamas, Fetih, İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FDHKC) de aralarında bulunduğu farklı grupları çatısı altıda toplayan Ulusal ve İslami Güçler’in çağrısı üzerine düzenlenen gösteride, ABD’nin kararlarına tepki gösterildi.

Gösteriye katılanlar, ABD kararlarını eleştiren ve uluslararası topluma Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) destek çağrısı yapılan ibarelerin yer aldığı dövizler taşıdı.

Gazze’deki Ulusal ve İslami Güçler temsilcisi Muin Mudeyres, “ABD Başkanı Donald Trump’a yaptıklarını reddettiklerini ve büyükleçiliklerini düşman merkezi olarak kabul ettiklerini söylemek için burada olduklarını” ifade etti.

Mescid-i Aksa’nın Filistin’in, Arapların ve Müslümanların olduğunu vurgulayan Mudeyres, “Filistin halkı ne Trump’ın ne de ABD yönetiminin şantajlarına boyun eğecek. Filistin halkı, ‘büyük dönüş yürüyüşüne’ katılmaya hazırlanıyor.” dedi.

Gazze’deki aktivistler, geçen ay “ablukanın” devam etmesi ve “Filistin davasını tasfiyeyi” hedefleyen Trump’ın planını protesto amacıyla İsrail sınırına büyük bir yürüyüş düzenleme girişimi başlatmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl aralık ayında Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert da 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada “UNRWA’ya verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünün tekrar gözden geçirmek üzere” askıya alındığını belirtmişti.