GAZZE’de İnsani Kriz FELAKET Boyutunda

Hudari, yaptığı açıklamada, “Gazze’deki insani durum gittikçe kötüleşiyor. Sağlık alanında yaşanan kriz, fakirlik oranı, işsizlik, elektrik ve su kesintileri bu durumu daha da kötüleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Uluslararası camianın Gazze’de görülmemiş düzeye ulaşan ve felaket boyutunu bulan insani duruma acilen müdahale etmesi gerektiğini belirten Hudari, şunları söyledi:

“Gazze halkının %80’inin fakirlik sınırının altında yaşıyor. Halk eğitim, tedavi ve çalışma hakkını kullanma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Gençler arasında ise işsizlik %60’lara ulaştı, bu oran ise yarım milyon gencin işsiz olduğunu gösteriyor.”

El-Hudari sözlerine şöyle devam etti:

“Bu zor ve tehlikeli durumun üstesinden gelebilmek için öncelikle ablukanın tamamıyla kaldırılması gerekiyor. Bu da bütün kapıların mal ve insanların geçişi için açılması, ihracat ve ithalata izin verilmesi, sanayi ve inşaattaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkündür. Gazze ile Batı Şeria arasında geçişlerin açılması, Gazze’deki uluslararası havalimanının inşaatına başlanması, Gazze’yi dünyaya bağlayacak bir su kanalının ve bir limanın inşa edilmesi adımlarının atılması gerekir.”