Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / GAZZE’de İçme SUYU Tamamen Bitebilir

GAZZE’de İçme SUYU Tamamen Bitebilir

Gazze Şeridi Sahil Belediyeleri Sular İdaresi, içme suyu ve atık su tesislerinin çalışması için gerekli yakıtın bitmesi sonucu suların saatlerce kesildiğini söyledi.

Sular İdaresi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, elektrik kesintilerinin olumsuz etkisinin her geçen yıl daha da arttığını ve Gazze’deki tek santralin de düzenli çalışmaması nedeniyle bazen felaket boyutuna ulaştığını ifade etti.

Bildiride, elektrik kesintileri sırasında içme suyu ve atık su tesislerindeki jeneratörleri çalıştırmak için yakıt bulunmadığı ve tesislerin gerekli standartlar dışında çalıştığı kaydedildi.

Sular İdaresi, elektrik krizinin artması ve tesisleri çalıştırmak için gerekli yakıtın tükenmesiyle krizin olumsuz etkisinin arttığı ve en alt seviyede hizmetin dahi sağlanamadığını belirtti.

İçme suyu ve atık su tesislerinin çalışmamasının daha büyük krizlere yol açacağı uyarısında bulunan Sular İdaresi, belediyelerin atık su arıtma imkanlarının gerilediğini söyledi.

Sular İdaresi, özellikle coğrafi olarak alçak bölgelerde atık suların taşma tehlikesi olduğunu, içme suyu ve atık su tesislerinin çalışmalarının büyük oranda elektriğe bağlı olduğunu ifade etti.