GAZZE Hezimeti, İsrail’de DEPREM Etkisi Yaptı

Alon ben David isimli bir İsrailli askeri uzman Kasım 2018’de gizlice gerçekleştirilen Han Yunus operasyonunun başarısız olmasının İsrail askeri kurumlarında yol açtığı çalkantıların hâlâ devam ettiğini dile getirdi.

Bu operasyonun başarısız olmasının bir komutanın öldürülmesinin yanı sıra söz konusu gizli hücrenin elemanlarının açığa çıkarılması ve kamuoyuna tanıtılması olayının İsrail istihbaratında ciddi anlamda zarara neden olduğunu dile getirdi.

Uzman, İsrail’in Aman adlı askeri istihbaratının bu olayın sarsıntılarından halâ etkilenmekte olduğunu ve söz konusu operasyonun başarısızlığının neden olduğu zayiatın ayrıntısını kelimelerle ifade etmenin mümkün olamayacağını belirtti.

Alon ben David’in Maariv gazetesinde yayınlanan ve Arabi 21 sitesinin de tercüme ettiği inceleme yazısında söz konusu operasyonda başarısız olan İsrail özel birliğinin birçok noktada faka bastığını ve hatalı iş yaptığını dile getirdi.

Filistinli kıyafetleriyle kendilerini gizleyen İsrail özel birliği Gazze’ye yönelik bir operasyonda bulunma girişimi üzerine Hamas’ın askeri kanadı tarafından tespit edilmiş, bazı elemanları çıkan çatışmada öldürülmüş ve hücrenin bütün elemanları tespit edilerek kamuoyuna duyurulmuştu.