GAZZE’de Hastalar Ölümün Eşiğinde

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Eylül ayında yaptığı raporunda, İsrail yetkililerinin Gazze Şeridi’nde tıbbi bakıma ihtiyacı olan hastaların yurt dışına çıkışını engellediğini belirmişti.

Her beş hastadan ikisinin ya erteleme yoluyla bekletildiği ya da reddedildiği açıklanırken Gazze’deki sağlık koşullarının ise giderek kötüleştiğine dikkat çekiliyor.

Gaucher hastalığı olan 22 yaşındaki bir genç Yousef Zourub, şiddetli bir pnömoni vakası geçirdi. İsrail’in çıkış iznini ertelemesi nedeniyle işgal altındaki Doğu Kudüs ’te aldığı hastane randevularını bir kaç kez kaçırdı.

Başka bir randevu gününde ise İsrail Genel Güvenlik Hizmetleri, Zurub’un o gün İsrail’in Erez sınır kapısına güvenlik sorgusu için gelmesini istedi. Ancak Zurub, o gün hayatını kaybetti.

ÇOCUK VE YAŞLILAR DA BEKLETİLİYOR

DSÖ’nün daha önce hazırladığı raporda hastaların yüzde 42,6’sının izinlerinin ertelendiğini ya da reddedildiğini açıkladı.

Toplam 1.847 başvurudan 45’inin reddedildiğini, 742’sinin ise İsrail’in zamanından önce yanıt vermemesi sebebiyle tedavisinin geciktiği belirtildi. Tedavisi geciken Gazzelilerin ise 153’ü çocuk yaşta iken 89’u 60 yaş üstü hastalardan oluşuyor.